Rada legálnosti a co je video

8. května 2008 v 18:47 | h.t. |  Rady a co nevíte ?
Rada legalnosti
Mezi mnoha otaky vznikla a také mezi mnoha lidmi mimo ně je otázka pojem legálnosti. Legálnost se zde jasně ukazuje jako problém který je dosti veřejnou záležitostí a zaměstnává mnoho právnických osob a subjektu kolem práva. Tedy pokud udáme příklad na otázku co je legální ? Odpověď je co si sami natočíme třeba z televize nebo satelitu či kabelové televize. Převedení do formátu co jdou volné a mohou být šířeni na základě licencí. Máme doma film či seriál nahraní v nějakém počítačovém formátu, ale není přesně jasné že je legální. Pokud si ho pustíte a obsahuje nějakou reklamu a to od začátku do konce či je v něm naznačena půlka jedná se o verzi jež byla někde natočena v tu chvíli se dá považovat jako legální. Další otázkou je když mě někdo donese nějaký film či seriál a neobsahuje jasné známky nahrání z televize ? To už se dá považovat za nelegální věc i když. Legálnost je vázaná licencí na dané dílo takže i když je to bez loga televize či jiných reklam jedná se o legální věc v rámci osobního vlastnictví a neveřejného promítání. V okamžiku kdy již má dané video či audio svou licenci v dané lokalitě vis ČR nebo Evropa v tu chvíli se musíme řídit licencí k tomu danou. Příklad film je licencován pouze na DVD domácí použití. Je promítán nebo šířen v jiném formátu ve kterém by se nedostal volně na veřejnost zakázán, ale když se na něj stahuje licence veřejné produkce a šíření je možné s ním nakládat v rámci této licence.
Pojem video komprese a kontejner videa
Pojem video je jasná věc to co vidíme projekce a záznam pohyblivého obrazu. U samotného video obrazu můžeme tvořit libovolné vlastnosti velikost. Šířka, délka z toho vzniká formát obrazu a počet snímků za jednu sekundu.
Komprese videa je také někdy označována komprimací videa. Slouží nám k zmenšení a kódování videa. Jeho velikost a možnost mobility a přenosu se tím zlepšuje příklad přes internet či jen ze zařízení do zařízení či samotné produkce. Kódování se provádí samotním kodekem videa a další založením kódování každého snímku ve videu. Příkladem codeku MPEG-1, 2 a 4, DivX, Xvid, WMV či h.264.
Kontejner videa si často lidé pletou se samotním videem. To je omil kontejner videa je kompilační soubor obsahující video a audio v jednom soubodu. Jedním z mnoha prvných je MPG. Ten byl vytvořen za pomoci kodeku MPEG-1 , 2. Po tomto velmi rozšířeném kontejneru přišel nám velice známí a dnes asi nejrozšířenější formát AVI. AVI má své + i - i přes svou vlastnost dělit video a obraz je schopen pojmout jakýkoliv kodek bohužel není schopen tvořit malé soubory a nelze do něj vložit vice jak jedno audio a titulky. MP4 je dalším ale už pokročilejším formátek se kterým se setkáte. Do něho lze bez problému již implementovat cokoliv od několika audio stop až po nespočet titulků k videu včetně menu a s 3D objekty a dělení kapitol. MP4 je postaveno na staré technologii MPEG a jedná se o nástupce MOV jež má stejné vlastnosti jako AVI. Jejich použití je však někdy složité a nelze je jen tak požít k tvorbě vlastních videi. Proto po krátké době byli stvořeni volné kontejner formáty. Jedním z nich je u příkladu známí OGM. Prapůvodní formát jenž byl schopen se zachovat stejně jako první MP4 s určitým počtem omezení. Toto omezení bylo odstraněno následovníkem MKV dnes již stejně rozšířením a dnes i více oblíbením jak MP4 a už dokonce jak AVI. Jeho schopnost sice nepřevyšuje zmíněné formáty. Je na nich závislí obsahuje samotné základy kompresovaného videa s tím že jeho kompilace je schopna lépe přehrávat a velikost videa je velmi podstatně menší a kvalitnější obraz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama