Serial Experiments Lain

6. ledna 2008 v 13:07 | h.t. |  Anime Recent

Serial Experiments Lain

Tak jako každí svět tak ten náš má své druhy spojení. Spojení můžeme provést přímo kontaktem s osobou s kterou komunikujeme to je realita, nebo pomocí něčeho co nám pomůže kontaktovat osobu v nereálném prostředí v jakém koly čase nezávisle na místě to je virtuální realita.
Po první puštění se na vás vyvalí opravdu krásní začátek, ale posléze zjistíte že tu něco není v pořádku. Malinko vás zamotá fakt že v úvodní scéně jedna školačka spáchá sebevraždu a není celkem známo proč i když něco prozradí. Čas plyne a kamarádky na ní začínali zapomínat ovšem něco se stalo Chisa Yomoda napsala email týden po své smrti jedné ze svých spolužaček. Ve třídě si myslí každý že se jedná o opravdu špatní černí humor. Lain Iwakura 14 let si to ale jen tak nemyslí že to je ftip. Hlavní hrdinka milá a dosti zakřiknutou trochu se podivně chovající školačka co moc neumí ani s počítačem zacházet a mobil ani nemá. Po příchodu domů se podívá jestli jí něco přišlo do schránky a zjistí že její staré Navi tak se nazývají zde počítače opravdu něco přijalo. Ve zprávě jí Chisa vysvětluje že není vše jak se zdá a že pouze opustila svou lidskou schránku a je někde na internetové síti a že je tam bůh. Lain to podivně nadchlo a rozhodla se že internet začne důkladně zkoumat aby zjistila pravdu. Poprosila svého otce aby jí pořídil nové Navi. Její otec Yasuo souhlasil díky svému vlivu ve firmě Tachibana Labs získal pro ní to nejlepší na trhu. Lain neváhala pokusila se najít něco na síti ale úspěch to nebyl. Jednoho dne přišla do školy a kamarádky jí říkali včetně té největší Alice/Arisu Mizuki že v Cyberia nočním klubu byla holka stejná jako ona. Lain se rozhodla po přemlouvání že tam půjde. Nějak se však s ní nesetkala, ale v klubu se stala tragedie jeden člověk postřílí pár lidí a pak se potom po krátké větě s Lain zastřelí. Všichni jsou propojeni. Po téhle větě si myslím že se někdo z takzvané tajné organizace hekrů, crekrů a distributorů nelegal softwaru (hekr - lamač ochran a zvědavec ničitel následky sou patrné na první pohled, crekr - lamač ochran se schopností se utajit aniž by na to někdo přišel tak snadno ba nikdy a distributor - tvůrce a rozesílač programů na legální či nelegální úrovni použití distribuovaná věc se často nazývá balík) "Knights of the Eastern Calculus" rozhodli jí věnovat něco co sami vytvořili a použití je tak nelegální že se jen o tom pouze mluví. "Psyché" to je další levl v jejích schopnostech a od té chvíle to jde s ní s kopce. Mnoho kamarádek se jí ptalo jak se má a ona že má nové Navi a že ho trochu upravuje. Úprava spočinula z jedné obrazovky na stole na nejméně 3 monitory a 15 holoprojektorů, chlazení tekutím uhlíkem, rozšíření počítače o serivé části co zabírají celou místnost a kabeláže tak velké množství že se nedá skoro po podlaze chodit a jen čvachtá od úniku chlazení. Všechny tito věci získala od otce.
Poznala skutečné "Knights of the Eastern Calculus" a stala se jejich součástí a poznala co uctívají. Bůh co je na síti byl člověkem Masami Eiri hlavní tvůrce takzvaného protokolu 7. Lain pozná i tu věc že není sama jedinou Lain a ta další Lain byla už od počátku moderní sítě tam na netu. Kdo je ona a je na netu jen tehdy když ona tam není ? Na tihle otázky si kladli i jiní třeba hekři kdo jí chtěli najít, uživatelé co jsou jen zvědaví a muži v černém pracující pro Tachibana Labs. Toto anime bych jasně zařadil do takzvané skupiny Cyberpunk. Jasné příklady propojení světa počítačů a lidského světa. Prolínání a křížení reality a dokonce ovlivňování reality přes nerealitu sítě. Nejen že je postaveno v tomto světle, ale dokonce je navíc obsahuje i drama, mystiku záhady a psychologický dopad na komunitu sítě internetu. Spojení tvůrců tento titul má tak obrovský že není snad možné to nakombinovat. Studia na tomto seriálku pracující Tatsunoko Production Co., Ltd. měli přispění na velké části Neon Genesis Evangelion, TV Tokyo Corporation co má na svědomí Love Hina a Pioneer LDC (Geneon Entertainment, Inc.) Mahoromatic. Nejenom trio studii ale i také velice kvalitní spojení animace od velmi známého tvůrce mangi originální dizajn Yoshitoshi ABe - Haibane Renmei a režii prováděl Ryutaro Nakamura - Rec. Moc toto anime doporučuji i když není pro jen tak každého. Mě se líbilo a opravdu bych ho zařadil mezi kvalitní co stojí za to se na něj podívat. Budete si pamatovat ba dokonce se vám změní pohled na komunikaci přes internet a na závěr citát co sem zde odchytil a opravdu sedí nádherně.
Co nikdo nepamatuje, nikdy se nestalo. Paměť je pouhý záznam. Stačí pouze ten záznam přepsat. Je to pravda.
13 dílů rok vydání 1998 h.thor
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama